بنچاق چیست و چه کاربردی دارد؟

بنچاق چیست؟ بنچاق یکی از اسنادی است که در قدیم برای تعیین مالکیت بر زمین، ویلا، خانه، باغ و … صادر می شده است. این طبیعی است که الان اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید زیرا این سند از گذشته های خیلی دور مورد استفاده قرار می گرفته است و امروز کمتر کسی با بنچاق معامله می کند. پس اگر می‌خواهید بدانید بنچاق چیست در ادامه با ما همراه باشید. اکنون بیشتر سند رسمی مهم است که در همه جا قابل اعتبار می باشد و بنچاق دیگر اعتبار خاصی در بین سندهای مالیکت ندارد. اما ما در این مقاله می خواهیم شما را با بنچاق، کاربردهای بنچاق، ویژگی های بنچاق، فرق بنچاق و سند رسمی و همچنین تبدیل بنچاق به سند رسمی امروز آشنا کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این موضوعات، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

بنچاق چیست و چه کاربردی دارد؟
خرید ویلا مدرن در کردان
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
املاک ۱۳۷ کردان

بنچاق چیست

بنچاق یکی از سندهایی است که در گذشته استفاده های زیادی از آن می شد اما امروز با بروز شدن قوانین و مقررات دیگر کسی از این سند استفاده نمی کند و این سند به فراموشی سپرده شده است. این سند معمولا به دست یک فرد باسواد در گذشته نوشته می شد و شاهدانی مانند علماهای دینی، ریش سفیدان و یا بزرگان محله داشت و همین چیزها ارزش این سند را مانند سند مالکیت می کرد. در آن زمان سند رسمی که الان وجود دارد نبوده و همه از این سند برای خرید و فروش زمین، ویلا و یا خانه استفاده می کردند. امروز هم بنچاق وجود دارد اما نه به آن معنی و ارزشی که در گذشته داشت. بنچاق چیست؟ در صورتی که هنوز هم جواب این سوال را نگرفته اید با خواندن این مقاله تا انتها به جواب سوال خود می‌رسید. بنچاق امروزه توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی صادر می شود و همچنین به عنوان یک سند رسمی شناخته می شود اما این سند بعد از انتقال رسمی ملک و دریافت سند اصلی صادر خواهد شد. شما می‌توانید برای خرید ویلا در کردان با بنچاق با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید.

بنچاق چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره بنچاق

کاربردهای بنچاق چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در گذشته از بنچاق به عنوان سند رسمی و مالکیت تام شناخته می شد اما الان این برگه ای است ک مشخصات ملک نیز در آن نوشته می شود. زمین های با کاربری تجاری، زمین، مسکونی و حتی آپارتمانی دارای بنچاق هستند. مهم ترین کاربرد که می توان از بنچاق نام برد، برای مثال بیشتر ویلا مدرن در کردان بنچاق دارند. اثبات بر مالیکت ملک است که اهمیت بسیار بالایی دارد. اما فکر می کنید بنچاق تنها برای اثبات سند کافی است؟ خیر امروز هرگز بنچاق را به تنهایی به رسمیت نمی شناسند و شما قطعا باید سند تک برگ رسمی را داشته باشید. شاید بنچاق در بین ارگان های غیر رسمی قابل اهمیت باشند و بتوانید با آن مالکیت خود را بر زمین یا ملکی ثابت کنید اما این کار را به هیچ وجه نمی توانید در ارگان های رسمی انجام دهید. ارگان های رسمی فقط سند تک برگی را قبول دارند که دفتر اسناد رسمی تنظیم می کند.

کاربرد های بنچاق چیست؟

ویژگی های بنچاق چیست؟

ویژگی های بنچاق چیست؟ بنچاق به عنوان یک پیش نیاز برای صدور سند مالکیت است تنظیم می شود. این سند تنها در اختیار مالک زمین قرار می گیرد. بنچاق در گذشته در بین افراد با سواد و قابل احترام نوشته می شده است و مهر و امضا در آن وجود داشته است. اما امروزه با بوجود آمدن دفاتر ثبت اسناد، بنچاق کمی حالت رسمی گرفته است و دارای اعتبار بسیار بالایی نیست. اما شاید سوالتان این باشد که اگر بنچاق نداشته باشید چه می شود؟ خیلی اتفاق خاصی نمی افتد اما شما باید برای انجام معامله به دفاتر رسمی مراجعه کنید و آنها از دفترخانه هایی که معاملات قبلی در آن صورت گرفته باشد درخواست بنچاق می کنند که برای خرید ویلا در برغان هم همینطور است.

تفاوت سند با بنچاق چیست؟

اکنون بنچاق خیلی کم است اما اگر بنچاق دیدید در اصل همان سندهای قدیمی و دست ساز هستند که هنوز وجود دارد و استفاده می شوند. البته امروزه بنچاق به عبارتی همان سند رسمی است اما مردم به اشتباه آن را بنچاق صدا می کنند. چند مورد بین بنچاق و سند تفاوت وجود دارد. اولین تفاوت، قابلیت استناد به تاریخ درج شده است. شما نمی توانید در برابر شخص ثالثی به استناد از تاریخ روی بنچاق بپردازید اما این قابلیت را در سند رسمی کشور دارید. دومین تفاوت در ایجاد تردید و شک است. شما می توانید به راحتی در بنچاق ترید و شک بوجود بیاورید زیرا رسمی نیست و چیزی ممکن است اما این موضوع برای سند های رسمی به وجود نمی آید زیرا آنها در حضور مامور اداره ثبت، ایجاد شده است. اگر از نحوه انتقال مالکیت و سند چیزی نمی‌دانید حتما در لحظه خرید و فروش با خود شخص مسلط به این حیطه را به همراه داشته باشید تا به مشکل نخورید.

تفاوت سند با بنچاق

نحوه تبدیل سند به بنچاق چیست؟

پس از سال ۱۳۹۱ به بعد قانون ثبت املاک اجرا شد و دیگر بنچاق هیچ ارزشی نداشت. کسانی که فقط از ملک یا زمینشان بنچاق داشتند باید آنها را تبدیل به سند می کردند. بسیاری از شما سوال نحوه تبدیل سند  به بنچاق چیست را از ما پرسیدید و ما قصد داریم در ادامه به شما آموزش دهیم. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا با نحوه تبدیل آشنا شودید.

  1. ابتدا وارد سایت ir شوید و به روی در خواست پذیرش جدید کلیک کنید. اکنون باید توافقنامه و تعهداتی را که به شما نشان می دهد تایید کنید. سپس با توجه به نیازتان باید یکی از موارد حقوقی و یا حقیقی را انتخاب کنید.
  2. در این مرحله باید تمام مشخصات ملک و یا ویلاتان را مشخص کنید. برای مثلا ویلا در برغان، در خیابان … . سپس باید درخواست صدور سند دهید. سپس مدارک مورد نیاز که از شما خواسته را آپلود می کنید.
  3. سپس از تمام فرم مربوطه اسکن گرفته و آن را کپی کنید. سپس هزینه ای را باید وارد کنید. به همراه تمام مدارک هویتی و مدارک و این فرم به یکی از اداره های ثبت رفته و کار خود را پیگیری کنید.

نحوه تبدیل سند به بنچاق

کلام پایانی

بنچاق چیست موضوع این مقاله از سایت ما بود و شما اطلاعاتی بسیار زیادی از جمله بنجاق چیست، ویژگی های “بنچاق چیست”، تفاوت های این سند با سند مالکیت و… را به خوبی یاد گرفتید. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بوده اید کمال تشکر و قدردانی را داریم.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter

املاک را مقایسه کنید

مقایسه (0)